Kiek trunka alkoholio poveikis?

 • prod4128 midi-1-1

  Alkoholio poveikio laikas priklauso ne tik nuo maksimalios jo koncentracijos kraujyje, bet ir nuo jo prieaugio dinamikos, t.y. nuo to, su kokiu greičiu alkoholis į kraują patenka. Šis greitis priklauso nuo bendros organizmo būklės ir staigiai didėja alkoholį vartojant tuščiu skrandžiu ar net esant blogai nuotaikai. Alkoholio įsisavinimo greitis didėja ir tuomet, kai tuo pačiu metu kaip ir jis į skrandį patenka angliarūgšties (pavyzdžiui, degtinę užsigeriant alumi). Tokiais atvejais ir girtėjama greičiau.

  Tiksliai pasakyti, kiek alkoholio gali išgerti kiekvienas žmogus, norėdamas psichofiziologinius rodiklius išlaikyti normos ribose, deja, neįmanoma. Net tam pačiam žmogui skirtingais atvejais šis skaičius bus skirtingas.

  Vidutiniai skaičiai yra tokie: 

  Išgėrus 50–60 mililitrų degtinės maksimalus alkoholio kiekis kraujyje pasireiškia po maždaug 30 minučių;
  100–150 mililitrų degtinės pasieks maksimalų poveikį praėjus valandai po vartojimo;
  200 mililitrų – po 1,5 valandos.

  Po to, kai alkoholis patenka į kraują, jis dar apie 1–1,5 val sklinda po organus ir audinius. Tuomet prasideda jo irimas – oksidacija (daugiausia kepenyse). Skirtingiems žmonėms alkoholio irimo greitis gali skirtis ir svyruoti tarp 90 ir 135 miligramų vienam svorio kilogramui per valandą.

  Įdomu tai, kad vidutinis alkoholio oksidacijos greitis gali priklausyti ir nuo žmogaus rasės. Jei vidutinis alkoholio oksidacijos greitis sudaro 100 mg/kg per valandą, tai, pavyzdžiui japonų, ypač moterų, kepenyse vyrauja fermentas, oksiduojantis alkoholį žymiai greičiau – iki 150 mg/kg per valandą. Toks pat fermentas atrastas ir mongolų bei kai kurių kitų Vidurio Azijos tautų atstovų organizme. Jų tarpe alkoholio vartojimas paplitęs santykinai mažai. Tai suprantama, kadangi dėl didelio fermento aktyvumo pirminis alkoholio oksidacijos produktas, acto aldehidas, susidaro greitai ir dideliais kiekiais, todėl oda staigiai parausta, ima kankinti pykinimas ir pan.

  Bendrai paėmus, alkoholio kiekis kraujyje (tuo pačiu ir smegenyse) pasiekia maksimumą maždaug po 2–3 valandų po vartojimo, tuomet ima lėtai mažėti. 3 valandų bėgyje gali būti perdirbtas toks alkoholio kiekis, koks yra arba 2 bokaluose alaus, arba 50 gramų degtinės, arba 200 mililitrų iki 15 % stiprumo vyno. Jei maksimalus alkoholio kiekis kraujyje sudaro 1 % (kas apytiksliai lygu 150 mililitrų degtinės), už vairo sėsti negalima mažiausiai 7–8 valandas.

  Egzistuoja preparatų, galinčių pagreitinti alkoholio oksidacija organizme. Vienas tokių – 10 % fruktozės tirpalo injekcija arba 120 gramų fruktozės miltelių. 

   

  Prireikus pagalbos susisiekite su mumis bet kuriuo Jums patogiu būdu